WSzW Lublin BIP
Aktualności
Piątek, 19 kwietnia 2019r.
03.09.2018
1 września 2018 r. w 79. Rocznicę wybuchu II Wojny Światowej w Lublinie odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie z udziałem wojskowej asysty honorowej.

Po mszy świętej w Archikatedrze Lubelskiej uczestnicy uroczystości przemaszerowali na Plac Litewski. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych Lubelszczyzny i m. Lublin, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, przedstawiciele wszystkich służb mundurowych, społeczeństwo miasta Lublin i naszego regionu. Wojewódzki Sztab Wojskowy w Lublinie reprezentował jego szef, płk dypl. Piotr CHUDZIK.
Pierwszy etap wojny, nazywany wojną obronną Polski lub tradycyjnie w piśmiennictwie kampanią wrześniową, rozpoczął o godzinie 4:37 atak Niemców i w jego następstwie wysadzenie przez polskich żołnierzy mostów w Tczewie. Następnie o 4:40 nalot na Wieluń, przeprowadzony przez eskadrę 4 Floty Powietrznej feldmarszałka Wolframa von Richthofena, a zaraz po nim ostrzał Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte przez pancernik Schleswig-Holstein i agresja wzdłuż całej granicy niemiecko-polskiej zgodnie z dyrektywami „Fall Weiss”.

Rzecznik prasowy
ppłk dr Zbigniew TARKA