WSzW Lublin BIP
Aktualności
Piątek, 19 kwietnia 2019r.
09.10.2018
Mija 79 lat od ostatniej bitwy w kampanii wrześniowej 1939 roku. Walki toczyły się pod Kockiem i w Woli Gułowskiej. Zginęło ponad trzystu żołnierzy z Grupy Operacyjnej

Bitwa pod Kockiem rozpoczęła się 2 października 1939 roku. Była ostatnią potyczką stoczoną przez regularne wojsko polskie w kampanii wrześniowej. Samodzielna Grupa Operacyjna "Polesie" dowodzona przez generała Franciszka Kleeberga starła się z niemieckimi oddziałami XIV Korpusu Zmotoryzowanego. Na przeciw siebie stanęło po około 18 tysięcy żołnierzy. Walki pod Kockiem były bardzo krwawe. Sam Kock został poważnie zniszczony. Życie straciło ponad trzystu żołnierzy, którzy spoczywają na cmentarzu wojskowym w Kocku, ale też na cmentarzach parafialnych w Serokomli, Wojcieszkowie, Woli Gułowskiej i Adamowie. Wojska niemieckie zostały praktycznie rozbite, ale z powodu braku amunicji i materiałów opatrunkowych, generał Franciszek Kleeberg, podjął decyzję o złożeniu kapitulacji. Generał Franciszek Kleeberg zmarł w niewoli niemieckiej w 1941 roku. Jego prochy zostały sprowadzone do Polski w 1969 roku i spoczęły na cmentarzu wojskowym w Kocku.

W dniu 7 października 2018 r. w Serokomli odbyły się patriotyczne uroczystości poświęcone temu wydarzeniu. W obchodach uczestniczył wicewojewoda lubelski, marszałek województwa, starosta łukowski, a gospodarzem uroczystości był wójt Gminy Serokomla. O godz. 10.00 w kościele parafialnym, proboszcz parafii odprawił mszę świętą w intencji poległych kleeberczyków, a następnie dalsze uroczystości odbyły się pod pomnikiem na cmentarzu parafialnym. Uroczystość uświetniła kompania reprezentacyjna Sił Powietrznych i orkiestra wojskowa z Dęblina. O godzinie 15.00 na Błoniach parafialnych odbyła się inscenizacja niektórych epizodów stoczonej bitwy, przygotowana przez grupy rekonstrukcyjne.

 

Rzecznik prasowy
ppłk dr Zbigniew TARKA